WATCH LIVE

Schedule of Events

Jant Schedule of Events

Sunday March 18th

Time Event Location Notes
3:00pm Community Feast Chief Joe Mathias Center 100 Capilano Road
3:00pm to 5:00pm Registration Chief Joe Mathias Center
6:00pm Coaches Meeting Squamish Nation Elders Center 100 Mathias Road

Monday March 19th

Time Event Location Notes
8:30am Day 1 Game Starts CJMC, Carson, Sutherland, Seycove, TWN, Brit, VT, Windermere, TEMP
3:30pm Day 1 Games End
6:00pm Opening Ceremony Capilano University

Tuesday March 20th

Time Event Location Notes
8:30am Day 2 Game Starts Capilano, Carson, Sutherland, Seycove, TWN, Brit, VT, Windermere, TEMP
7:00pm Day 2 Games End
7:00pm Fashion Show Chief Joe Mathias Center

Wednesday March 21st

Time Event Location Notes
8:30am Day 3 Game Starts Capilano, Carson, Sutherland, Seycove, TWN, Brit, VT, Windermere, TEMP
7:00pm Day 3 Games End
7:00pm to 11:00pm Youth Dance Chief Joe Mathias Center DJ Kookum, Desmon "Day Day", Photobooth

Thursday March 22nd - Semi-Finals

Time Event Location Notes
8:30am Day 4 Game Starts Capilano, CJMC, Carson, Sutherland, Seycove, TWN, Brit, VT, Windermere, TEMP
7:00pm Day 4 Games End
7:30pm Coaches Game Chief Joe Mathias Center

Friday March 23rd - Finals

Time Event Location Notes
8:30am U13 Girls Finals Capilano University
10:00am U13 Boys Finals Capilano University
11:30am U17 Girls Finals Capilano University
1:15pm U17 Boys Finals Capilano University
3:30pm Awards & Closing Ceremonys Capilano University


Nch'u;7mut Unity Cultural Festival Schedule

Sunday March 18th

Time Event Location Notes
3:00pm to 6:00pm Community Feast Chief Joe Mathias Center 100 Capilano Road

Monday March 19th

Time Event Location Notes
10:00am to 12:00pm Davita Marsden : Drum Workshop Britannia – Auditorium
10:00am to 12:00pm KwaKwee Baker : West Coast Art Design Workshop Carson Graham
1:30pm to 3:30pm Davita Marsden : Drum Workshop Britannia – Auditorium
1:30pm to 3:30pm KwaKwee Baker : West Coast Art Design Workshop Carson Graham
6:00pm Opening Ceremony Capilano University

Tuesday March 20th

Time Event Location Notes
10:00am to 12:00pm Unity Festival: Paddle Necklace Workshop Britannia – Cafeteria
10:00am to 12:00pm Unity Festival: Red Path Talent Pow Wow Fitness Youth Empowerment Carson Graham Pow Wow Fit, Hoop Dance
1:30pm to 3:30pm Unity Festival: Red Path Talent Pow Wow Fitness Youth Empowerment Britannia – Auditorium Pow Wow Fit, Hoop Dance
1:30pm to 3:30pm Story Telling Rebecca Campbell Carson Graham
7:00pm Unity Fashion Show: “From Culture to Couture” Chief Joe Mathias Center See poster

Wednesday March 21st

Time Event Location Notes
10:00am to 12:00pm Unity Festival: West Coast Art Designs Workshops Britannia – Cafeteria Kwakwee Baker
10:00am to 12:00pm Unity Festival: Mini Drums Carson Graham Alice Guss
1:30pm to 3:30pm Unity Festival: West Coast Art Designs Workshops Britannia – Cafeteria Kwakwee Baker
1:30pm to 3:30pm Unity Festival: Plants & Medicines Carson Graham Alice Guss
7:00pm to 11:00pm Youth Dance Chief Joe Mathias Center See poster
DJ Kookum, Desmon "Day Day", Photobooth

Thursday March 22nd - Semi-Finals

Time Event Location Notes
10:00am to 12:00pm Unity Festival: Elders Sharing Britannia – Cafeteria Britannia Elders
10:00am to 12:00pm Unity Festival: Wool Weaving Carson Graham Angie Dawson
1:30pm to 3:30pm Unity Festival: Elders Sharing Britannia – Cafeteria Britannia Elders

Friday March 23rd - Finals

Time Event Location Notes
8:30am U13 Girls Finals Capilano University
10:00am U13 Boys Finals Capilano University
11:30am U17 Girls Finals Capilano University
1:15pm U17 Boys Finals Capilano University
3:30pm Awards & Closing Ceremonys Capilano University